
Interna medicina je specijalistička grana koja se bavi dijagnostikom i lečenjem izolovanih unutrašnjih organa (srce, pluća, jetra, želudac, pankreas i dr.) ali i sistemskih oboljenja. Razvojem medicine u okviru interne medicine izdvojile su se posebne subspecijalističke grane koje se bave samo odredjenim sistemom unutrašnjih organa. U Poliklinici Panajotović postoji specijalista interne medicine i lekari koji se bave subspecijalističkim granama.

Najčešće bolesti savremenog čoveka su upravo bolesti srca i krvnih sudova. Nekontrolisane i nelečene, one su često i uzrok smrti ili invaliditeta (infarkt, moždani udar, aneurizme).
Internista- kardiolog sprovodi prevenciju, ranu dijagnostiku i lečenje kardiovaskularnih bolesti.
U dijagnostici koristimo:
– specijalistički pregled sa EKG-om
– UZ srca (kolor dopler)
– holter EKG-a
– holter krvnog pritiska
– test opterećenja
– EHO stres test
– laboratorijske analize (lipidni status, troponin…)
– telemetriski holter EKG

To je grana interne medicine koja se bavi dijagnostikom i lečenjem bolesti organa za varenje, počev od jednjaka, želuca, tankog i debelog creva, do rektuma. Njen domen rada je i jetra, žučna kesa i pankreas. Posebno ističemo nagli porast oboljevanja od karcinoma debelog creva, gde je rana dijagnoza izuzetno bitna. U tom cilju preporučuje se, pre svega, analiza skrivenog krvarenja u stolici.
U dijagnostici gastroenterolog koristi:
– specijalistički pregled
– UZ i UZ dopler pregled
– gastroskopiju
– kolonoskopiju (može u analgosedaciji)
– rektoskopiju
– biohemijske anlaize, tumorske markere
– brzo određivanje helikobacter pri gastroskopiji
– gastroskopija u analgeziji
– kolonoskopija u analgeziji.

Ova specijalistička grana bavi se bolestima pluća. Veliki problem danas je hronična opstruktivna bolest pluća, a, nažalost, i sve učestalije maligne bolesti.
Simptomi bolesti:
– zapušenost i curenje nosa
– kašalj i iskašljavanje
– bolovi u grudima
– bolovi pri disanju
– bolovi u licu
– otežano disanje
– štucanje, kijanje.
U našoj Poliklinici, osim specijalističkog pregleda, možemo uraditi i spirometriju.

Endokrinologija je subspecijalistička grana koja se bavi dijagnostikom, lečenjem i prevencijom bolesti žlezda sa unutrašnjim lučenjem.
S obzirom na način ishrane savramenog čoveka (nekontrolisana upotreba šećera, belog brašna) ali i na način života (sedaterni, bez fizičke aktivnosti) dijabetes je sve češća bolest čak i kod dece, i preti da dostigne epidemijske veličine. U cilju ranog otkrivanja šećerne bolesti u Poliklinici se radi test opterećenja glukozom, određivanje hemoglobina A1C (ukazuje na regulisanost glukoze u protekla tri meseca) određivanje profila glikemije. Određuje se terapija, a po potrebi, pacijenti se sa peroralne terapije prevode na insulin.
Oboljenja štitaste žlezde su u stalnom porastu, bilo da se radi o smanjenoj ili povećanoj funkciji, ili morfološkim promenama na samoj žlezdi. Ispitivanje se vrši kliničkim pregledom (endokrinologa i hirurga), UZ i UZ dopler pregledom, određuju se nivoi hormona u krvi (ukupni i slobodni T3 i T4, TSH, tireoglobulin i antitela)

U okviru laboratorije zastupljene su hematološke i biohemijske analize koje su dostupne vrlo brzo (za sat ako je neophodno) što nam omogućuje da vrlo brzo dođemo do dijagnoze i pacijenta usmerimo po potrebi na odgovarajuće lečenje ili ordiniramo terapiju.
Analize virusa i tumorskih markera gotove su za jedan dan. Na Vaš poziv uzorak krvi možemo uzeti i u kućnim uslovima.
Priprema pacijenta za uzimanje uzorka:
– pacijenti gladuju 12 do 14 sati pre uzimanja uzorka,
– izbegavati teške fizičke poslove dva do tri dana pre uzimanja krvi,
– za analizu mokraće uzeti srednji mlaz prvog jutarnjeg urina (nakon toalete) u sterilnoj bočici.

U okviru Poliklinike postoji i anesteziološka služba, s obzirom na to da se neke intervencije rade u analgosedaciji. To je obik kratkotrajne intravenske anestezije u kojoj je pacijent obezboljen i dremljiv. Ovim je obezbedjen komfor pacijentu kako u toku intervencije tako i posle nje, jer se apsolutna budnost vraća vrlo brzo. Za intervenciju u analgosedaciji neophodne su određene pripreme kako bi se postigla bezbednost pacijenta. Pripreme podrazumevaju da pacijent ne sme jesti bilo kakvu hranu 6 sati pre zakazanog termina, a mesni obrok 8 sati ranije. Isto važi za tečnosti sa česticama masnoće. Vodu ne smeju piti dva sata pre termina.

Poliklinika obezbeđuje specijalistički pregled neurologa. Po indikacijama se radi i EEG snimanje. Terapiju pacijenti mogu dobiti i u vidu I..V. infuzije.
Psihijatrija se, osim lečenja mentalnih bolesti, bavi i psihički zdravim ljudima koji u nekom peridu života imaju neki problem. U sagledavanje problema uključen je i psiholog.
– Medikamentozna terapija
– Psihoterapija
– Bračna terapija
– Problemi adolescenata
– Psiholočki testovi (procena inteligencije, profil ličnosti)

Ginekološka služba je osmišljena da prati potrebe žena kroz sve faze života, od adolescencije, trudnoće do menopauze i posle.Uz uvažavanje intimnosti samog pregleda i u prijatnom ambijentu,ovaj pregled mora da isprati i dostojanstvo žene.
Osim klasičnog ginekološkog pregleda zastupljeni su i:
– UZ i UZ kolordopler dijagnostika,
– kolposkopija videokolposkopom, PAPA test, uzimanje brisa,
– biopsija, HPV tipizacija,
– arteficijalni prekid trudnoće, eksplorativna kiretaža,
– intervencije na grliću i u vagini laserom i radiotalasima,
– ispitivanje bračnog steriliteta (hormonski status, spermogram),
– praćenje trudnoće (to su pregledi kojima se najviše radujemo):
-klinički pregled,
-UZ i UZ kolor dopler u 4D tehnici,
-KTG posle 34. nedelje,
-amniocenteza sa određivanjem promena na hromozomima .
Svakoj trudnici nudimo mogućnost neinvazivne dijagnostike hromozomskih anomalija u ranoj trudnoći (DABL i TRIPL test) uz ultrazvučno traženje adekvatnih parametara hromozomskih anomalija po preporuci Svetske zdravstevene organizacije.

Urologija je specijalistička grana koja se bavi oboljenjima urinarnih puteva (bubrega, mokraćne bešike, uretre i uretera), kao i genitalnih organa muškaraca (penis, testisi, epididimi, prostata).
Najčešće se pacijenti javljaju zbog uvećane prostate, infekcije ili kamena u urinarnom traktu, a nažalost i zbog malignih bolesti.
Ističemo značaj i mogućnost da rano sveobuhvatno sagledamo parametre u ranoj dijagnostici karcinoma prostate (tumorski marker PSA ukupan i slobodan, ultrazvučno transrektalno vođena biopsija sa histološkom potvrdom nalaza).
Urološki pregledi obuhvataju:
-specijalistički pregled
-ultrazvučni pregled i ultrazvučni kolordopler pregled
-cistoskopiju
-urofloumetriju
-transrektalno ultrazvučno vođenu biopsiju prostate
-ambulantne hiruške intervencije u analgosedaciji, uklanjanje kondiloma i fimoze
-ispitivanje nekontrolisanog mokrenja kod žena i udruženih poremećaja
-ispitivanje impotencije (prosta glandinski test)
-ultrazvuk testisa